Супермаркет нелегальної зброї

«Через безперервні бої проти проросійських сепаратистів, українська влада втратила контроль над розповсюдженням стрілецької зброї», – пише оглядач швейцарської газети Tagesanzeiger Юрас Карманау. У підсумку «на чорному ринку в Києві пістолет Макарова коштує 150 євро, але якщо поторгуватися, ціну можна скинути до 110. Ціна на автомат Калашникова перебуває в районі 350 євро».

«Те, що в Україні такі товари можна купити так дешево, пов’язане з тим, що ринок (нелегальної зброї. – прим. ред.) переповнений пропозиціями». За словами торговця зброєю і колишнього добровольця українського націоналістичного батальйону «Правий сектор» на ім’я Андрій, у зоні бойових дій на сході України ціни на стрілецьку зброю взагалі коливаються в районі 20 євро. «Але шлях зі Сходу неблизький і небезпечний. Цим і пояснюється така націнка», – розповідає Андрій, додаючи, що в разі його затримання йому загрожує до п’яти років в’язниці.

Глава Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін вважає, що всього в Україні в обігу перебуває до п’яти мільйонів одиниць такої зброї. «Україна перетворилася на супермаркет нелегальної зброї. Зброя тут стала чимось на зразок гуталіну на гуталіновій фабриці», – стверджує він.

За словами українського військовослужбовця Дмитра, який, як і Андрій, побажав зберегти анонімність, після своєї мобілізації в 2014 році «він отримував лише їжу. Тому після служби кожен з них взяв з собою додому по дві-три одиниці зброї». «Для моєї родини це буде щось на зразок твердої валюти», – зізнається Дмитро. Всього ж за проведені в останні два роки шість хвиль мобілізації в Україні було призвано 250 тис. солдатів.

Київська держава, як додає видання, вже неодноразово намагалася змусити демобілізованих солдатів повернути зброю, але всі спроби так і не увінчалися успіхом.