Саакашвілі та всі-всі-всі: хто і чому мітингуватиме у Києві

Ще під час анонсування акції, запланованої на вівторок, 17 жовтня, її організатори назвали три головні вимоги, які висуватимуть до української влади. Йдеться, передусім, про реформу виборчої системи, яка передбачатиме перехід до пропорційної системи виборів з відкритими списками, обмеження депутатської недоторканності та створення антикорупційного суду.

Меморандум щодо спільних дій під час акції 17 жовтня підписала низка політичних партій та громадських організацій. Серед них партія “Рух нових сил” Міхеіла Саакашвілі, парламентські партії “Свобода” і “Самопоміч”, партія “Громадянська позиція”, Центр протидії корупції, рух “Чесно” та Реанімаційний пакет реформ.

DW з’ясувала, чого очікувати від акції, яка збере різні за своїм світоглядом партії та громадські організації.

Грузинський акцент

Незважаючи на укладення меморандуму, деякі учасники акції відразу після його підписання почали висувати додаткові – свої власні – вимоги. Так, на шпальтах видання “Українська правда” екс-президент Грузії та колишній очільник Одеської облдержадміністрації Саакашвілі закликав українського президента Петра Порошенка боротися проти корупції в його оточенні, продати свій бізнес, оновити склад Центральної виборчої комісії та накласти мораторій на підвищення енерготарифів, ліквідувавши формулу “Роттердам плюс” та “газову мафію”. 

В інтерв’ю DW Саакашвілі підтвердив висунуті ним вимоги на додачу до головних вимог акції. Це рішення, за його словами, стало результатом спілкування з українцями багатьох регіонів, які він відвідав останнім часом. “Настрій в країні один – президент повинен виконати, що обіцяв”, – пояснив Саакашвілі.

Тепер – незадовго до акції – висунення грузинським екс-президентом власних вимог викликає стримане роздратування у співорганізаторів мітингу. Народний депутат Мустафа Найєм каже, що акція планувалася ще задовго до повернення екс-президента Грузії до України. І саме обмеження вимогою політичної реформи та створення антикорупційного суду і дозволило об’єднати велику кількість політичних сил. “Все це обіцяли парламентські партії, тому громадськість охоче приєдналася. Можна, авжеж, висувати й інші вимоги, але не факт, що їх підтримають усі учасники акції”, – каже Найєм.

Не тільки Саакашвілі “розширив” список вимог до влади. Лідер “Громадянської позиції”, екс-міністр оборони Анатолій Гриценко наголосив на необхідності ухвалення закону про імпічмент, обмеження недоторканності також і президента і забороні політичної реклами на телебаченні.

Утім, саме саме підвищена увага медіа до екс-президента Грузії і спонукала організаторів залучити його до акції. Представник “Самопомочі” Єгор Соболєв раніше пояснював появу Саакашвілі здатністю останнього своєю енергією та ораторським талантом зібрати під Верховною Радою людей. “Це добре, що ми домовилися, це добре для справи, тому що Міхеіл може багатьох людей надихнути, і це добре для нього самого”, – заявив Соболєв, спілкуючись з журналістами.

Загроза провокацій

Отаннім часом в українських ЗМІ почали з’являтися повідомлення про бажання деяких радикально налаштованих учасників майбутньої акції штурмувати будівлі парламенту та адміністрації президента. Втім, організатори мітингу наполягають на мирному характері акції. Так, Саакашвілі каже, що спроба штурму була б великою помилкою з боку протестувальників. “І мені здається, зараз немає жодної легітимної основи захоплювати якісь будівлі. Це дало б привід ворогам змін говорити про те, що мова йде про купку маргіналів, радикалів”, – впевнений колишній президент Грузії.

Найєм розповідає, що для уникнення можливих провокацій організатори мітингу взаємодіють один з одним на основі підписаного ними меморандуму. “Жодна із сил не закликає виходити на вулицю зі зброєю чи спеціальними засобами. Ми також виділимо людей, які займатимуться попередженням провокацій, тому ми зробили усе можливе з нашого боку”, – впевнений народний депутат. Втім, він додає, що захист громадського порядку на таких акціях – передусім, обов’язок держави, а найкращим засобом упередження можливих конфліктів було б виконати вимоги протестувальників і пообіцяти внести потрібні законопроекти на розгляд парламенту, не чекаючи 17 жовтня.

Що далі?

Попри той факт, що ані Саакашвілі, ані інші організатори мітингу не готові прогнозувати успішність акції, вони вже зараз розповідають про свої подальші плани, якщо вимоги протестувальників не будуть задоволені. Найєм попереджає, що він та його колеги з депутатського корпусу, які підтримують порядок денний протесту, блокуватимуть трибуну Верховної Ради, у той час як натовп блокуватиме будівлю парламенту зовні. За потреби, говорить парламентар, і перші, і другі готові залишитися ночувати на місці.

Саакашвілі додає – якщо парламент або президент не підуть на поступки протестувальникам, останнім варто почати боротися за розпуск Ради або відставку президента в залежності від того, хто саме гальмуватиме необхідні кроки. У тому, що виконати вимоги мітингу для президента не буде важко, політик упевнений. “Я думаю, що вимоги створити антикорупційний суд, посадити людей, продати його (Порошенка – Ред.) бізнес, зробити комунальні тарифи доступними, Порошенко може виконати протягом 24-х годин”, – говорить Саакашвілі.

Того, що український президент може виконати вимоги мітингу, не виключає і виконавчий директор Центру суспільних відносин Євген Магда. За словами експерта, і створення антикорупційного суду, і політична реформа раніше входили до обіцянок Порошенка, і він може скористатися ситуацією, аби обернути її на свою користь, подавши відповідні законопроекти.

Подальший успіх чи провал законодавчих інціатив, на думку Магди, завжди можна буде пояснити позицією парламенту. “Можливо, передбачаючи такий сценарій, від участі у протесті на даний час відмовилась найбільша опозиційна сила – “Батьківщина” Юлії Тимошенко”, – каже експерт. За його словами, екс-прем’єрка не може ризикувати тим, аби дозволити собі брати участь у протесті, якій у підсумку може бути обернений Порошенком на свою користь.