АналитикаГлавное

Чому дев’ять підприємств «Укроборонпрому» виставлено на приватизацію

Кілька днів тому на своїй сторінці у Facebook заступник гендиректора «Укроборонпрому» Мустафа Найєм розмістив інформацію про те, що за 10 років державний концерн «Укроборонпром» зазнав 896 млн грн збитків у рамках 583 кримінальних проваджень.

«Мільярд гривень. Майже стільки вкрали в «Укроборонпрому» за останні 10 років. Це близько 300 тис. грн щодня, які виводили в офшори та розкладали по приватних кишенях.

Loading...

Одне кримінальне провадження щотижня. Стільки в середньому відкривали справ стосовно концерну або підприємств-учасників за всі роки його існування. На сьогодні розслідуванням цих справ зайняті всі правоохоронні органи країни», – написав він.

«За шість місяців ми виявили та передали до правоохоронних органів матеріали, за якими вже порушено 85 проваджень.

Зокрема ініціювали провадження, де фігурують колишні керівники оборонного Комітету Ради, які діяли у злочинній змові з чиновниками Міноборони та за пособництва екскерівників самого «Укроборонпрому» та його окремих підприємств», – розповів Найєм.

Також він додав, що концерн не має на меті перетворюватись у слідчий орган: «І ми точно не збираємось підмінювати собою правоохоронців. Наша мета – змінити внутрішні процедури та правила таким чином, щоб такої жахливої статистики не було у майбутньому».

Бажання гарне, але поки це лише слова. Та й з відкритими кримінальними справами ще не все ясно. А ось діє нове керівництво «Укроборонпрому» чомусь старими «мутними» схемами.

Як повідомляє газета «Відомості приватизації», фонд держмайна планує продати 100% акцій ПАТ «Херсонський завод «Судмаш», статутний капітал якого становить 67,235 млн грн, а також комплекси восьми оборонних підприємств, органом управління яких є держконцерн «Укроборонпром»

Якщо розглянути кожне підприємство ближче, то вимальовується цікава картина. Кожне з них в своєму роді унікальне за своєю діяльністю, яка затребувана в країні.

Так «Вінницький авіазавод» є єдиним авіаремонтним підприємством в Україні з ремонту літаків Ан-2, Як-18Т, Як-52 і вертольотів Ка-26. Він проводить контрольно-відновлювальні роботи літаків з метою використання невиробленим авіатехнікою ресурсів і здешевлення вартості ремонту.

На початку 2011 року компанія «Мотор Січ» виявила бажання взяти в управління ДП «Вінницький авіаційний завод» і налагодити на ньому випуск авіаційних моторів. В жовтні того ж року на базі заводу був завершений перший капітальний ремонт перших 2 вертольотів Мі-2. Але потім щось пішло не так і вже декілька років авіазавод проходить процедуру банкрутства.

«Запорізький автомобільний ремонтний завод» здійснює ремонт і переобладнання автомобільної та спеціальної техніки для потреб Міністерства оборони України.

Підприємство виготовляло запчастини до двигунів ЗМЗ-66, ГАЗ-53, УМЗ-451, ГАЗ-24, стенди для ремонту і випробування двигунів і вузлів автомашин, інструмент, паркогаражное обладнання, модернізував рухливі автомобільні ремонтні майстерні МТ-АТ, ПАРМ-1М, ПАРМ-3М, виконував капітальний ремонт автомашин ЗІЛ-130, ЗІЛ-131, ЗІЛ-ММЗ-555, ЗІЛ-4502, ЗІЛ-45201, двигунів ЗМЗ-66, УМЗ-451, ГАЗ-24, ГАЗ-66, АЗЛК, ВАЗ, карбюраторів, рухомих засобів ремонту автомобільної техніки, надавав послуги військово-технічного призначення.

Після створення державного концерну «Укроборонпром» завод був включений до його складу.

Що цікаво, починаючи з 2006 року, завод регулярно виставляється на приватизацію, однак щоразу рішення про приватизацію відкладається. А у 2005 році завод навіть пережив рейдерське захоплення.

25 лютого 2019 року щодо підприємства було порушено справу про банкрутство.

«Івано-Франківський котельно-зварювальний завод» – це державне підприємство з повним циклом виготовлення виробів, великим об’ємом експериментальних та дослідних робіт, і володіє сучасною технологією машинобудування.

Виготовляє наступний асортимент військової продукції: польові магістральні трубопроводи ПМТП-100, ПМТП-150, ПМТБ-200; трубомонтажні машини МСТ-100, ТУМ-150В, ТММ-200; польові складські трубопроводи ПСТ-100Р, ПСТ-150Р; пересувні насосні установки ПНУ-100/200М; комплекти безпричальної заправки кораблів БЗРК-150; польовий заправочний пункт ПЗП-14; водонагрівальні котли; груповий заправник малих кораблів ГЗМКТ-6-4000.

Однак 3 червня 2019 року щодо підприємства було порушено справу про банкрутство.

«171-й чернігівський ремонтний завод» здійснює діагностику, ремонт й технічне обслуговування спеціальної автомобільної техніки радянського виробництва.

Після початку бойових дій на Сході України завод був залучений до виконання оборонного замовлення з відновлення й ремонту техніки для Збройних сил України.

Останніми роками сферою діяльності заводу було: переобладнання автомобілів сімейства КАМАЗ під двигун ЯМЗ-238, тракторів Т-150 та їх модифікацій під двигуни ЯМЗ-236, ЯМЗ-238; капітальний та поточний ремонт автомобільних агрегатів всіх типів та видів; виготовлення нестандартного обладнання, металевих конструкцій, гумовотехнічних виробів; встановлення спецобладнання на шасі різних модифікацій автомобілів; капітальний ремонт автомобільної техніки для наземного обслуговування літаючих апаратів та аеродромів, а також ремонт техніки загальногосподарського призначення.

4 березня 2019 року щодо підприємства було порушено справу про банкрутство (санація).

«Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння» – це ремонтне підприємство в складі «Укроборонпрому».

Сфера діяльності підприємства: капітальний ремонт засобів інженерного озброєння: вантажопідйомна техніка (автомобільні крани в/п 6,3 – 20 т, автопідйомники, автонавантажувачі); землерийна техніка (екскаватори ЕОВ-4421, ПЗМ-2, МДК, БАТ, грейдери, бульдозери); десантно-переправних техніка (ПММ, ПТС, ПМП).

З 2013 року по 2016 рік підприємство перебувало у процедурі судової санації. Вона була пов’язана із заборгованістю, сума якої складала майже 7 мільйонів гривень. У вересні 2016 року завод відновив роботу, а заборгованість була погашена.

Однак, 11 березня 2019 щодо підприємства знову було порушено справу про банкрутство (санація).

«Харківський завод транспортного устаткування» – це один з найбільших виробників обладнання для нафтогазової промисловості. На підприємстві виробляється спецтехніка, яка використовується при освоєнні та капітальному ремонті нафтових і газових свердловин, транспортуванні й зберіганні різного роду нафтопродуктів, комунальна спецтехніка.

На сьогодні завод здійснює розробку конструкторської документації, виробляє та поставляє обладнання для нафтогазовидобувної галузі та спеціальних систем з космічних програм.

Крім цього, наприкінці 2017 року на ньому було виготовлене перше в Україні шасі з колісною формулою 10х10 для ракетного комплексу «Грім-2»!

В березні 2019 року вид діяльності підприємства було змінено з виробництва зброї та боєприпасів на… виробництво машин і устаткування для добувної промисловості та будівництва.

Київський «Центральний науково-дослідний інститут навігації і управління» – це науково-дослідне підприємство в складі «Укроборонпрому».

Сферою діяльності підприємства є: розробка сучасних комплексів навігації та управління рухом об’єктів, комплексних систем управління рухомими об’єктами на суші, морі, в повітрі і космосі з використанням космічних технологій і систем.

Станом на 16 січня 2020 року підприємство має заборгованість по заробітній платі у розмірі майже 2,2 млн грн.

Державне підприємство «Укроборонресурси» було створено Наказом міністра оборони України від 22 вересня 1997 року у Києві. Відповідно до цього наказу підприємство було наділено повноваженнями на здійснення реалізації металобрухту та продуктів переробки вторинних ресурсів на внутрішньому та зовнішньому ринках.

У 2012 році підприємство увійшло до складу Державного концерну «Укроборонпром». Відтоді ДП «Укроборонресурси» є спеціалізованим підприємством з комплексної переробки та утилізації майна держонцерну.

ДП «Укроборонресурси» вирішує питання та завдання держконцерну, пов’язані із забезпеченням екологічної безпеки, а саме: з утилізації відходів виробництва підприємств «Укроборонпрому», монетизації всіх видів брухту та відходів, збільшення прибутковості від їх реалізації, проведенні робіт пов’язаних з демонтажем, різанням, приведення у ліквідний стан некондиційної продукції та відходів.

Як бачимо, крім Херсонського «Судмаш» (який і сьогодні дає прибуток), всі вісім з перерахованих підприємств мають заборгованості. Їх загальний податковий борг становить близько 32 млн. Грн. І хоча сума ця чимала, в порівнянні з тим, що накрав, погодьтеся, просто смішна. Доведи кілька справ до суду і питання з боргами буде вирішене.

Та й банкрутами ці підприємства «Укроборонпрому» стали не випадково. Найцікавішим активом всіх виставлених на продаж підприємстві є дорогі земельні ділянки в межах міста столиці та обласних центрів. За таких обставин купуватись будуть не стільки заводи, скільки земельні ділянки, на яких вони розташовані, і нерухомість у вигляді старих цехів. Після такої приватизації оборонний сектор України втратить ці заводи назавжди. А ми будемо як і раніше продовжуємо витрачати величезні суми на оборону, яку розкрадають чиновники.

Via
Дмитро Терехов

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Кнопка «Наверх»
Закрыть
Закрыть